Top
Winckler Personal
Gdzie szukać pierwszej pracy?

Gdzie szukać pierwszej pracy? Winckler Personal prezentuje łatwy i skuteczny sposób na rozpoczęcie kariery zawodowej

Dzisiejszy rynek pracy wciąż w dyskusjach pozostaje kwestią sporną, ocenianą w skrajny sposób. Duża część społeczeństwa nie pozostawia na pracodawcach suchej nitki: powtarzany przekąśnie frazes, że zatrudniający szukają do pracy „20-letniej osoby z 30-letnim doświadczeniem, tuż po studiach” śmiało zaliczyć można do grupy popularnych, ironicznych powiedzeń, nawiązujących do sytuacji społeczno-ekonomicznej kraju. Istnieje również część społeczeństwa, ceniąca sobie różnorodność i otwartość współczesnego rynku pracy, wykorzystując każdą możliwą okazję do podjęcia ciekawej pracy lub tworząc sobie warunki, umożliwiające jej podjęcie (przeprowadzka do dużego miasta, podnoszenie kwalifikacji zawodowych). Ale jak zaistnieć na rynku pracy, aby zdobyć potrzebne doświadczenie? Jak szukać pierwszej pracy? Jak pokonać konkurentów?

Zacznijmy od podstawowej kwestii, jaką jest psychiczne nastawienie do tematu. Dlaczego? Dlatego, że stale bombardowani negatywnymi informacjami na temat rynku pracy (patrz: popularne już, wyżej przytoczone powiedzenie), sami zaczynamy w to wierzyć, czego wynikiem jest zdecydowany spadek motywacji do działania, co suma sumarum wskazuje na to, że właśnie zatoczyliśmy błędne koło. Często również zdarza się, że oczekiwania finansowe osób studiujących lub świeżo upieczonych absolwentów są nieproporcjonalne do tego, jakimi kompetencjami i doświadczeniem dysponują. Widzisz, że większość interesujących stanowisk pracy związanych jest z wymogiem posiadania określonych kompetencji i doświadczeń zawodowych? Nie chcesz być w gronie osób, powtarzających popularny frazes po zakończeniu studiów? Pokonaj otwarty sposób myślenia, wykorzystaj w pełni czas studiów i zdobądź pierwsze doświadczenia zawodowe!

Jak szukać pracy?

Zatrzymajmy się na chwilę i skupmy na kluczowym słowie tego pytania – SZUKANIU. Musisz uświadomić sobie, że jeśli jesteś na początku swojej drogi zawodowej i praca sama Cię nie znajdzie. Usiądź wygodnie, wyprostuj się i posłuchaj. TO TY DECYDUJESZ, JAKI PRZEBIEG BĘDZIE MIAŁA TWOJA DROGA ZAWODOWA. TO TY USTALASZ PRIORYTETY I DECYDUJESZ, CZY PATRZYSZ NA RYNEK PRZEZ PRYZMAT SZANS CZY NIEPOWODZEŃ. MOŻESZ WSZYSTKO. Odrzuć stereotypy i….

Zacznij od praktyk lub stażu!

Obie formy umożliwią Tobie zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych i wzrostu Twoich kompetencji. W umiejętnie wybranej firmie, w której zdecydujesz się odbyć którąś z tych form edukacji zawodowej, będziesz miał okazję nauczyć się wielu nowych rzeczy, których wymagają od Ciebie przedsiębiorcy, poszukujący ludzi do pracy. Ważny jest również świadomy wybór wielkości firmy – inaczej bowiem wyglądać będzie specyfika i metodyka Twojej pracy w Startupie, inaczej natomiast w dużej korporacji. Zniechęca Cię niższe wynagrodzenie za taką formę współpracy lub nawet jego brak? Jeśli firma rzeczywiście oferuje Tobie realne perspektywy nauki i rozwoju, bezpłatne praktyki potraktuj jako inwestycję na rzecz przyszłej kariery.

Gdzie szukać praktyk, staży i pracy?

Wykorzystajmy możliwości, jakie stwarza nam internet. Znajdziemy tu nie tylko bezpośrednie adresy stron internetowych pracodawców, na których w zakładkach kariery znajdziemy informacje na temat obecnie prowadzonych rekrutacji, ale również liczne portale internetowe, współpracujące z najlepszymi i sprawdzonymi Pracodawcami, w tym:

Gazeta Praca www.gazetapraca.pl

Pracuj.pl www.pracuj.pl

Praca.pl www.praca.pl

InfoPraca www.infopraca.pl

GoldenLine www.goldenline.pl

Ogromne możliwości stwarzają również uczelniane Biura Karier, w tym:

Serwis Kariera SGH www.kariera.sgh.waw.pl

Biuro Karier UW www.biurokarier.uw.edu.pl

Biuro Karier UJ www.biurokarier.uj.edu.pl

Biuro Karier UAM www.biurokarier.amu.edu.pl

Biuro Karier ASP www.biurokarier.asp.krakow.pl

Biuro Karier PW www.bk.pw.edu.pl

Szukam, ale nie mogę znaleźć odpowiedniego programu stażowego…

Jeśli nie znalazłeś jeszcze interesującej Cię oferty stażu lub praktyk, ale masz już zawężony krąg branży lub preferowanych Pracodawców, możesz również wysłać indywidualne pytanie o możliwość odbycia stażu lub praktyk bezpośrednio na adres głównej skrzynki mailową wybranej przez Ciebie firmy lub za pośrednictwem formularza kontaktowego na ich stronie internetowej.

Pożegnaj się z myślami z gatunku „to się nie uda” i „to nie ma sensu” i daj się poznać Pracodawcy.

Wszystko jest w Twoich rękach!

Kolejny artykuł z serii „Rekrutacja od kuchni” już niebawem!

Masz pytania do doradcy zawodowego? Skorzystaj z doświadczenia Winckler Personal i umów się na profesjonalne konsultacje kariery. Nie potrafisz zrozumieć, dlaczego nie zostajesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną do pracodawcy, który Ciebie interesuje? Przyjdź do nas – doradzimy Ci jak zaaplikować, aby zainteresować swoją kandydaturą przyszłego pracodawcę.

Zapraszamy również do zapoznania się z programami stażowymi i ofertą praktyk Winckler Personal Warszawa.