Top
Winckler Personal
Rekrutacja od kuchni z Winckler Personal

Rekrutacja od kuchni z Winckler Personal: wyzwania współczesności, schodki rekrutacyjne i skuteczny headhunting

„Szukajcie, a znajdziecie” – tak powiada przysłowie, które odnieść można do obecnych realiów rekrutacji Pracowników na specjalistyczne stanowiska. I zapewne tak będzie, ale czy oby na pewno zatrudnimy właściwą osobę?

Z dylematem rekrutacji i selekcji zmaga się większość firm planujących rozwój, a w związku z tym – zatrudnienie nowej kadry. Dobór odpowiednich jednostek do firmy jest obecnie jednym z najważniejszych czynników jej konkurencyjności, dlatego odpowiednio przeprowadzonemu, efektywnemu procesowi rekrutacji przypisuje się dziś wysoką rangę.

Wyzwania rekrutacji, czyli z czym obecnie zmierzają się specjaliści ds. rekrutacji?

Katarzyna Bobik (HR Business Partner w Winckler Personal): Znalezienie dobrze dopasowanego Pracownika jest sporym wyzwaniem dla każdego przedsiębiorstwa. Na rynku pracy obserwujemy zmieniającą się tendencję. Obecna sytuacja nie jest korzystna dla Pracodawcy. To Pracownik „wyznacza trendy” i decyduje o swoim położeniu. Jest świadom, iż zapotrzebowanie na specjalistów jest bardzo duże. Bywa, że dochodzi do „walki” o Kandydata, ponieważ często jedna osoba bierze udział w wielu procesach rekrutacyjnych jednocześnie. W efekcie, to Pracownik decyduje, z której oferty skorzysta. Jedno jest pewne – wybierze najlepszą.

Rynek Kandydata – co mogą zrobić firmy, aby sobie na nim poradzić? 

Katarzyna Bobik (HR Business Partner w Winckler Personal): Odpowiedź jest bardzo prosta. Mogą skorzystać z usług firmy konsultingowej z zakresu Doradztwa Personalnego, czyli wsparcia doświadczonych i wyspecjalizowanych rekruterów. Współpraca z firmą zewnętrzną przynosi dużo korzyści i redukuje ryzyko nieudanych rekrutacji i stracenia zainwestowanego czasu praktycznie do zera. Przede wszystkim, korzystający z takich usług otrzymują jedynie jakościowo dobre i dopasowane w oparciu o własne kryteria aplikacje. Często bowiem firmy doradcze posiłkują się obszerną bazą CV Kandydatów powiązanych z różnymi branżami, która na bieżąco jest aktualizowana. Pozwala to skrócić proces selekcji do minimum. Ale to tylko jedna z zalet.

Znalezienie odpowiedniej osoby jest czasochłonne i niestety trudne. Dlatego zlecając projekt rekrutacyjny specjalistom, zyskać można nie tylko czas, ale i wsparcie merytoryczne od doradców personalnych. Wartością nie do przecenienia jest przede wszystkim redukcja kosztów, zwłaszcza w przypadku współpracy na zasadzie success fee, którą oferuje chociażby Winckler Personal i która eliminuje do zera ryzyko finansowe. Co więcej, każda rekrutacja kończy się szczegółowym raportem na temat zatrudnionego Kandydata, co ze względu na czasochłonność, bardzo często pomijane jest przez wewnętrzne działy rekrutacji, funkcjonujące w przedsiębiorstwach.

Proces rekrutacji, co to jest i z czym to się je?

Katarzyna Bobik (HR Business Partner w Winckler Personal): Proces rekrutacji jak już sama nazwa wskazuje, to wieloetapowa procedura, polegająca na pozyskaniu nowej osoby do pracy – jest on jednym z wielu narzędzi zarządzania zasobami ludzkimi. Podstawowymi etapami procesu rekrutacji z perspektywy Klienta są:

Po pierwsze: określenie potrzeb – zakresu pracy, który chcielibyśmy oddelegować nowemu Pracownikowi oraz kompetencji niezbędnych do satysfakcjonującego nas wypełniania obowiązków przez nowozatrudnioną osobę. Ustalamy także budżet, jaki przeznaczyć możemy na wynagrodzenie dla spełniającego nasze oczekiwania przyszłego Pracownika. W przypadku podjęcia współpracy z firmą consultingową, wyspecjalizowaną w obszarze rekrutacji i doradztwa personalnego, kwestie te precyzowane są niekiedy wraz ze specjalistą, odpowiadającym za dany projekt rekrutacyjny Klienta.

Po drugie – dobór narzędzi i metod pozyskiwania spełniających oczekiwania Kandydatów

Kolejny krok to analiza i selekcja otrzymanych aplikacji oraz podjęcie kontaktu z najlepszymi pretendentami. W tej części procesu odbywają się telefoniczne, wstępne oraz zaawansowane rozmowy kwalifikacyjne, podczas których specjalista z firmy konsultingowej weryfikuje informacje zawarte w dokumentach aplikacyjnych, przeprowadza dobrane do specyfiki przyszłego stanowiska pracy testy kompetencyjne oraz sporządza profil psychologiczno-zawodowy. Profile wyselekcjonowanych według kryteriów Kandydatów przedstawiane są w formie raportu Klientowi, który na tym etapie może indywidualnie spotkać się z najlepszymi oraz zadecydować o zatrudnieniu lub dodatkowym spotkaniu.

Proces zamyka podjęcie decyzji o zatrudnieniu najlepszego z przedstawionych Kandydatów, którego dokonuje Klient firmy konsultingowej, zwieńczony podpisaniem z Kandydatem umowy o pracę.

(Interesuje Cię proces rekrutacyjny z perspektywy Kandydata? Czytaj więcej tutaj)

„Schodki rekrutacyjne”, czyli brak idealnego Kandydata na bliższym horyzoncie

Katarzyna Bobik (HR Business Partner w Winckler Personal): Standardowo, procedurę rozpoczynamy od publikacji ogłoszeń w określonych miejscach. Często źródła, jakimi zdecydowaliśmy się posłużyć mają wpływ na ilość i jakość nadesłanych aplikacji, dlatego ważny jest przemyślany i odpowiedni ich wybór. Bywa jednak, że nawet posiłkując się najlepszymi portalami na rynku pracy, nie otrzymujemy „idealnych CV”.

Co wtedy robią specjaliści? Inwestują w media? 

Katarzyna Bobik (HR Business Partner w Winckler Personal): Wszystko zależy od specyfiki stanowiska, na które poszukujemy Kandydatów. Inwestycja w media jest niekiedy słuszną ścieżką. Najczęściej jednak najlepszy okazuje się headhunting. Zaryzykuję stwierdzeniem, że jest również najciekawszy i bardzo efektywny.

„Na ogłoszenia nie ma co liczyć – tylko headhunting. Zaczynamy search!” Te słowa padają często w firmach doradztwa personalnego, ale co one właściwie oznaczają?

Katarzyna Bobik (HR Business Partner w Winckler Personal): W największym skrócie, chodzi o aktywne wyszukanie najbardziej dopasowanych Kandydatów do ustalonych przez Klienta kryteriów. Headhunterzy, inaczej łowcy głów, docierają do Pracowników aktywnych zawodowo, którzy de facto są tak zwanymi „pasywnymi Kandydatami” na rynku pracy, czyli w ogóle nie noszą się z zamiarem zmiany miejsca pracy. Prowadzenie projektu metodą Direct Search jest możliwe dzięki wsparciu firmy o odpowiednich kompetencjach. Jest to proces dłuższy i jednocześnie droższy niż zwykła analiza CV z ogłoszeń, ponieważ dzięki odpowiednim technikom i narzędziom – Headhunting umożliwia dotarcie do wąskiego grona Pracowników. Zdecydowanie jest jedną z najskuteczniejszych metod rekrutacji, bardzo często wykorzystywaną przez specjalistów z Winckler Personal.

Co jest ważne dla łowcy?

Katarzyna Bobik (HR Business Partner w Winckler Personal): Dla łowcy głów bardzo istotne są informacje od Pracodawcy (Klienta). Mając wiedzę na temat oferowanych korzyści headhunter jest w stanie przekonać potencjalnego Kandydata do wzięcia udziału w procesie rekrutacji. Zasady są proste – im bardziej atrakcyjna jest oferta (wymagania, korzyści dla Kandydata oraz zakres jego przyszłych obowiązków czy lokalizacja siedziby nowego Klienta), tym łatwiej pozyskać dobrego Pracownika, a im bardziej doświadczony jest specjalista rekrutujący tą metodą, tym większe prawdopodobieństwo sukcesu.

Chcesz wiedzieć więcej na temat procesu pozyskiwania Kandydatów do pracy i poszczególnych metod rekrutacji? Zapraszamy do zapoznania się z innymi, specjalistycznymi artykułami Winckler Personal! Kolejny artykuł z cyklu „Rekrutacja od kuchni” już wkrótce.

Chcesz być na bieżąco?

Dołącz do nas na Facebooku!