Top
Winckler Personal
5 szybkich wskazówek dzięki którym otrzymasz pracę

Czy byłeś kiedyś w sytuacji, w której niesamowicie zależało Tobie na otrzymaniu określonej pracy, może nawet w określonej firmie? 

Czy mimo zaproszenia na spotkanie rekrutacyjne i odbyciu rozmowy/ rozmów z rekruterem, proces kończył się dla Ciebie porażką?

Czy wyczekiwałeś z nadzieją na wiadomość od rekrutera, jednak okazało się, że ktoś inny będzie spełniał swoje (Twoje!) marzenie lub co gorsza – nie otrzymałeś żadnej odpowiedzi?

Ja, My, również byliśmy kiedyś w takiej sytuacji. Postanowiliśmy ułatwić Wam życie zawodowe i doprowadzić do Twojego podium ze złotym medalem rekrutacyjnym.

Jakiś czas temu zrobiliśmy sondaż wśród Kandydatów, którzy niesamowicie dobrze wypadali na spotkaniach i zwycięsko kończyli każdy proces rekrutacji, w którym brali udział

Poniżej esencja wszystkich rozmów, wywiadów i obserwacji.

Łapcie, udostępniajcie i dzielcie się wiedzą, aby również inni mogli spełniać swoje zawodowe marzenia

1. Zwizualizuj spotkanie i spróbuj przewidzieć wszelkie pytania, które mogą się na nim pojawić. Wydrukuj i weź do ręki swoje CV, wczuj się w rekrutera i pomyśl, o co może zapytać widząc Twój życiorys. Na wydrukowanym CV możesz zapisać swoje potencjalne odpowiedzi, a jeśli stres na spotkaniach odbiera Tobie pamięć i paraliżuje zdolności w pełni logicznego wnioskowania i wypowiadania się, taki arkusz zabrać ze sobą na rozmowę jako ściągę. Zadbaj jedynie o to, aby arkusz nie był czytelny dla rekrutera, prowadzącego rozmowę. Swoje odpowiedzi zapisuj hasłowo, abyś w trakcie rozmowy nie czytał ich, ale przypomniał sobie główne kwestie, fakty i sformułowania Twojej wypowiedzi.

2.  Przypomnij sobie i spisz 5-10 istotnych faktów z Twojej dotychczasowej aktywności zawodowej/ edukacyjnej/ projektowej, które możesz wpleść w rozmowę z rekruterem. Mogą to być określone sukcesy w danych miejscach pracy, np. „wyrobienie trzykrotności ustalonego targetu” lub inne jak np. udział w konkursach managerskich. Naucz się efektywnie opowiadać o tych perełkach. To podniesie Twoją rangę i poprawi wrażenia rekrutera na Twój temat. W oczach rekrutera dobre wyniki w pracy + dodatkowa aktywność = Twoja efektywność i Twoja inicjatywa, które będą przydatne w firmie.

3. Przygotuj się na wszystko – jeśli Twoje CV zawiera informację, że znasz język angielski w stopniu biegłym, niemiecki w stopniu średniozaawansowanym i arabski na poziomie podstawowym nie bądź zdziwiony, gdy zostaniesz przetestowany właśnie z języka arabskiego. Przypomnij sobie więc języki obce, ustawy, obsługę programów i urządzeń, których znajomość deklarujesz. Zapewnisz sobie tym nie tylko wiarygodność, ale również poczujesz się pewniej na rozmowie i obniżysz poziom stresu.

4. Przygotuj nieformalną listę swoich talentów, predyspozycji i sukcesów. Do każdego z nich wymyśl argumenty, świadczące o tym, że mogą one przyczynić się do rozwoju firmy, w której starasz się o pracę.

5. Przygotuj sobie listę pytań, które zechcesz zadać rekruterowi/ zespołowi rekruterów. Bycie proaktywnym Kandydatem jest w cenie i wskazuje nie tylko na Twoje zainteresowanie czy skupienie na rozmowie, ale również pomoże w pozostawieniu dobrego wrażenia :)( (Jest to działanie efektu początku i końca – poczytaj o nim w materiałach z psychologii uczenia się).

Wprowadź w życie, testuj, bierz co Twoje i świadomie kieruj swoim życiem zawodowym.

Trzymamy za Ciebie kciuki!